30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 96. Yıl Dönümü Törenlerle Kutlandı

2018-08-30

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama programı Cumhuriyet Meydanı'nda yer alan Atatürk Anıtına çelenklerin sunulması Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.

 

Cumhuriyet Meydanında yapılan programa Yakakent İlçe Kaymakamı Sayın Bahar Kaya, Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma, İlçe Jandarma Komutanı J. KD. Bçvş. Gürkan Demir ile askeri erkân, İlçe Emniyet Amiri Vekili Gürol Gürsoy, siyasi partilerin ilçe başkanları, Gaziler, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Müdür ve Amirleri ile vatandaşlar katıldı.

 

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Jandarma Astsubay Mehmet Emre Durmuş yaptı. Durmuş, "96. yıl dönümünü ilk günkü gurur ve heyecandan hiçbir şey kaybetmeden aynı duygularla kutladığımız 30 Ağustos Zaferi ile Başkomutan Mustafa Kemal'in önderliğindeki yüce Türk ulusu, emperyalist güçlerin işgalci ordularını, anavatan topraklarından kesin olarak atarak, ebedi özgürlük ve bağımsızlığına kavuşmuştur. Bu zafer bütün otoritelerin tartışmasız bir askeri deha kabul ettiği Ulu Önder Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk tarafından, Anadolu'da sağlanan milli birlik ve beraberliğin mutlak bir sonucu olarak kazanılmıştır"

 

Her safhası tek tek düşünülerek hazırlanan bu zafer, aziz yurduna ve bağımsızlığına kasteden işgal kuvvetleri karşısında Türk Ordusu’nun ortaya koyduğu eşsiz bir eserdir. Anadolu halkı tek bir yumruk olarak, dış ve iç odakların ihanetleri karşısında ve yokluklar içerisinde büyük fedakârlıklarla verdiği Kurtuluş Savaşında, en son Başkomutanlık Meydan Muharebesini de kazanarak kesin zafere ulaşmıştır. 19 Mayıs 1919’da başlatılan Kurtuluş Savaşıyla, işgalci düşman ordusuna üst üste darbeler vurulmuş, ancak yurdumuz içerisinde ilerleyen düşmanın vatan topraklarından atılabilmesi için sıra kesin sonuçlu bir harekât başlatılmıştır. “Ya İstiklal Ya Ölüm” parolası ile başlayan muharebede elde edilen bu büyük zafer, Türk’ün bağrına dayanan hançerin Ulus’ça sökülmesi, özgürlük ve haysiyetimizi yok etmek isteyenlerin dize getirilmesi destanıdır.

 

Başta Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Büyük Önder Atatürk ve Onun silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşının tüm kahramanlarını, mukaddes vatanımız için canı pahasına görev yapan aziz şehitlerimizi, gazilerimizi ve günümüzde terör eylemlerinde şehit olan Türk Silahlı Kuvvetleri ile güvenlik güçleri mensuplarımızı ve hayatlarını yitiren vatandaşlarımızı saygı ve rahmetle anıyoruz dedi.

 

Yakakent İlçe Kaymakamı Sayın Bahar Kaya ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Milletimizin bağımsızlık uğruna gösterdiği azim ve kararlılığın tüm dünyaya ilan edildiği büyük zaferin 96. yılını kutlamanın gurur ve mutluluğu içerisindeyiz. Tarihi şanlı zaferlerle dolu yüce milletimiz, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk komutasında gösterdiği eşsiz kahramanlıklarla, vatanımızı ve milletimizi yok etmeye çalışanlara karşı birlik ve beraberlik ruhuyla, verdiği mücadeleyle büyük zaferi kazanmış ve bize bu güzel vatanımızı emanet etmiştir.

 

Bizler de emanet aldığımız vatanımızı her alanda en üst seviyelere çıkarmak için var gücümüzle birlik ve beraberlik içinde olmaya, ecdadımızın bize emaneti olan Cumhuriyetimizi hakkıyla muhafaza ve müdafaa ederek, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği "muasır medeniyetler" seviyesinin üzerine çıkma hedefine kararlılıkla ilerlemekteyiz." Dedi.

 

Cumhuriyet meydanında yapılan tören sonrası ilçe Kaymakamı Sayın Bahar Kaya’nın daveti üzerine Kaymakamlık makamına geçilerek bir süre sohbet edildi. 30 Ağustos Zafer Bayramının kutlama programı son buldu.

 

 

DİĞER HABERLER