AYYEGDER 2. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

2018-03-26

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunca (TKDK), yerelde yaşanan sorunların çözümü ve kırsalda yaşayan yerel kırsal toplulukların harekete geçirilmesi amacıyla başlatılan ‘’LEADER’’ projesi kapsamında kurulan Alaçam – Yakakent Yerel Eylem Grubu Derneğinin (AYYEGDER) ikinci Genel Kurul Toplantısı Alaçam Esnaf Kefalet Kooperatifi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

 

Alaçam Esnaf Kefalet Kooperatifi Toplantı Salonu’nda yapılan 2. Genel kurulu Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Divan teşekkülü oluşturuldu. Divan başkanlığına Mehmet Güreş, Katip Üyeliğe Turan Çakır ve Bahri Akman seçilerek divan kurulu oluşturuldu.

 

Genel Kurula; Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma, Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar, dernek üyeleri, Alaçam - Yakakent ilçeleri kamu kurum, Sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcilerinden oluşan dernek üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

 

Alaçam ve Yakakent’i kapsayan Yerel Eylem Grubunun hazırlayacağı Yerel Kalkınma Stratejisinin detaylarının ve hazırlık planlarının görüşüldüğü toplantıda, yeni Yönetim Kurulu oluşturularak oylamaya sunuldu. Alaçam – Yakakent Yerel Eylem Grubu 1 Yıllığına 26 Mart 2019’a kadar yeni yönetim kurulu oluşturuldu.

 

Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar; Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunca (TKDK), yerelde yaşanan sorunların çözümü ve kırsalda yaşayan yerel kırsal toplulukların harekete geçirilmesi amacıyla başlatılan “LEADER Projesi” kapsamında kurulan Alaçam - Yakakent Yerel Eylem Grubu Derneği AB ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen IPARD Programı kapsamında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından “LEADER Tedbiri Farkındalık Yaratma ve Yerel Halkı Harekete Geçirme Teknik Destek Projesi” yürütülmekte olup Yerel Kalkınma Stratejilerin Uygulanması Tedbiri kapsamında AB tarafından ülkemizde uygulamaya konulan proje kapsamında Alaçam – Yakakent ilçelerinde uygulanacak proje ile kırsalda kapasitenin geliştirilmesi, kırsal alanın sosyal, ekonomik, çevre ve kültürel mirasın korunmasına destek olunmasının hedeflendiğini ve yaşam kalitesinin yükseltilmesi, kültür varlıklarına yapılacak yatırımlar, Turizm ve rekreasyon çalışmaları, yerel ürünlerin geliştirilmesi, doğal, kültürel ve tarihi mirasın korunması eksenlerinde gelişimi amaçlayan LEADER kurulan yerel eylem gruplarının yerel kalkınma Stratejilerini (YKS) hazırlaması gerektiğini söyledi.

 

Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulanmakta olan ve kırsal alanda yapılacak sosyal temalı projelerinin desteklenmesi amaçlı LEADER yaklaşımında ilçemizin seçilmesinden dolayı teşekkür ederim. Turizm Bölgesi ile ön plana çıkan ilçemizin kırsalında tarım, hayvancılık, turizm ve kültürel çevre konularında bu projenin önemli katkıları olacak, küçük dokunuşlar ile büyük farkındalıklar oluşturacaktır” ifadelerini kullandı.

 

Başkan Kıyma, Kırsal Kalkınma (IPARD) programı kapsamında desteklenecek tedbirler arasında ''Yerel Kalkınma Stratejilerinin Uygulanması-LEADER Yaklaşımı'' yer almaktadır. Bu yaklaşım ile yerel düzeyde kalkınma stratejilerinin uygulanmasına finansal destek sağlanmaktadır dedi.

 

Son olarak seçimlere geçilerek yeni yönetim kurulu şöyle oluştu. Başkan Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma, Bşk. Yrd. Oğuz Alp Çağlar, Sekreter Bahri Akman, Muhasip Hadi Uyar, Üyeler, Ramazan Acar, Yaşar Genç, Mahmut Şahin, Zafer Paralı, Zergün Demirci, Muhammet Altun, Bertan Özdemir, Mustafa İnan, Güven Kıcır’dan Oluştu. Denetleme Kurulu Üyeliğine Aşkın Cansız, Mustafa Kökduman, İsa Şentürk seçilerek 1 Yıllığına yeni yönetim ve denetim kurulu oluşturuldu.

 

 

DİĞER HABERLER